Кой ли не е изпадал в капана на „изгодната находка“. Влизаш в онзи евтин онлайн магазин и те залива лавина от боти на 19 евро. „Дали да не взема?“ – шепне гласът на измамения купувач. И така, нахвърляш в количката чифт боти, които уж копират модел на Jimmy Choo, но за цената на един обяд. Пристигат, разбира се, след три седмици с куриер, който изглежда сякаш е прекосил Сахара с тях. Обуваш ги – и първият проблем е, че не ти пасват. Не пасват на крака, не пасват на стила, не пасват на нищо. По-евтините модели често имат нелепи пропорции, сякаш са нарисувани от някой, който никога не е виждал човешки крак. После идва ред на материалите – изкуствена кожа, която се напуква още с първото сгъване, подметка от пластмаса, която се отлепя след две разходки. Тези обувки не са просто евтини – те са еднократни. Създадени са, за да изглеждат добре на снимката, да се купят импулсивно и да отидат на боклука след седмица.
Истината е, че евтините обувки не са просто беда за портфейла, а и за самочувствието. Когато обувките ти се разпадат на третия ден, усещането е като да си хванат в евтин трик. Още по-лошо – те те карат да изглеждаш несериозно, независимо колко добре е ушит останалият ти тоалет. Да, може би никой няма да забележи, че ботите ти струват 19 евро, но със сигурност ще забележи, че изглеждат като 19 евро. В крайна сметка, обувките са първото, което хората виждат, когато те погледнат от главата до петите. Те са визитната ти картичка. И ако тази картичка е изработена от найлонова торбичка, какво послание изпращаш?
Има една стара поговорка: „Никой не е толкова беден, че да не може да си позволи евтини неща“. В случая с обувките тази поговорка е абсолютно вярна. Скъпите обувки не са просто прищявка на богатите. Те са инвестиция в комфорт, в качество, в самочувствие. Да, една чифт качествени обувки може да струва колкото един месечен наем, но ще ги носиш години наред. Те ще издържат на дъжд и сняг, на павета и асфалт, на безброй километри и безброй поводи. Евтините обувки са като бърз кредит – изглеждат добре в момента, но в дългосрочен план те разоряват. Така че следващия път, когато видиш онзи чифт „изгодни“ боти за 19 евро, по-добре си купи кафе и си спести главоболието.